W ramach działań statutowych prowadzimy szereg projektów związanych z edukacją i szerzeniem wiedzy w zakresie praktyki obecności. Umożliwiamy także żywe doświadczenie zen podczas organizowanych przez nas odosobnień i regularnej praktyki w największych miastach w Polsce.
Odosobnienia medytacyjne zen (Sesshin)
Jest to okresowe odosobnienie, czas intensywnej praktyki medytacyjnej (zazen). Praktykowany jest nie tylko w klasztorach, ale także w świeckich grupach adeptów zen. Okresy medytacyjne przerywane są snem, posiłkami, czasami pracą, jednak nawet wtedy jest to rodzaj praktyki medytacyjnej.
Organizujemy kilka razy w roku Odosobnienia w 3 miejscach w Polsce (Biały Dom, Oddechowo i Dojo Stara Wieś). Dla osób chcących rozpocząć tę ścieżkę organizujemy jeden lub dwa razy w roku „Kurs Wprowadzenie do zen„
Szerzenie wiedzy i możliwości doświadczania praktyki medytacji zen i ćwiczeń uważności to podstawowy cel naszej Fundacji. Jest on realizowany w ramach regularnych spotkań w najwiekszych miastach i kilka razy w roku na organizowanych odosobnieniach zen.
.
Regularna praktyka medytacyjna (Zazen)
Zazen, dzięki któremu ćwiczymy uważność (obecność), jest po prostu przerywaniem wędrówek w stworzonych przez siebie pejzażach myślowo- obrazowych. Jest świadomym przerywaniem ucieczki od chwili obecnej. Podczas siedzenia konfrontujemy się bezpośrednio z rzeczywistością, ale bez pośrednictwa myśli, wyobrażeń czy fantazji.
Praktykę zazen prowadzimy obecnie regularnie w 3 miastach:
Warszawa, Wrocław i Kraków.
Projekty wydawnicze
W ramach działalności fundacji prowadzimy także działalność wydawniczą. Dotychczas naszym nakładem ukazały się poniższe książki. Książki można zakupić w fundacyjnej księgarni www.madrosc.pl
W ramach naszych działań wydajemy książki o tematyce zen oraz prowadzimy księgarnie internetową www.madrosc.pl
.
„Stulecie WIlligisa Jagera (biografia)” (2021/22)
„JEST*365 Inspirujące cytaty na każdy dzień” (2019)
„Wprowadzenia do ZEN. Historia-Praktyka-Współczesność” (2018)
„ZEN w codzienności” (2017)
„Rozmowy o codzienności” (2015), razem z Willigisem Jagerem
Blog
W ramach działalności fundacji prowadzimy Blog www.wszystkojedno.org i regularnie kilka razy w miesiącu publikujemy w nim artykuły w tematyce zen, duchowości, świadomości, ciała i umysłu. Blog regularnie czyta miesięcznie kilka tysięcy osób, a liczba dostępnych artykułów przekroczyła 200.
Księgarnia internetowa
W celu sprzedaży książek Fundacji uruchomiliśmy księgarnię www.madrosc.pl, do której sukcesywnie dodawaliśmy kolejne tytuły z obszarów zen, medytacji, świadomości, umysłu, zdrowia a nawet poezji. Starannie dobrane książki, których jest już blisko 500 stały się z czasem cennym zasobem dla wszystkich, którzy szukają Mądrości Zachodu i Wschodu 🙂
Informacje o możliwości wsparcia naszych projektów znajdziesz tutaj.